Chcesz kupić firmę? Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że kupisz odpowiednią i sprawdzoną firmę.

Kupując firmę, należy zadać kilka kluczowych pytań:

Jaka jest historia firmy?

Od kiedy firma działa?

Co sprawiło, że zdecydowałeś się teraz sprzedać firmę?

Czy mógłbyś powiedzieć mi więcej o modelu biznesowym?

Ile przychodów lub zysków wypracowała firma w ciągu ostatnich 2-3 lat?

Wyceniając firmę, jakie czynniki brałeś pod uwagę? Jak określono wartość? Czy wykorzystano wykwalifikowanego, niezależnego eksperta?

Czy jesteś elastyczny w kwestii ceny wywoławczej?

Cena wywoławcza obejmuje jakie aktywa i pasywa (długi)?

Czy wolisz ustrukturyzować sprzedaż w określony sposób?

Jakie są warunki i stawki finansowania sprzedającego i czy jest ono dostępne? Zwykle 10-25% ceny zakupu pokrywa finansowanie sprzedającego, co świadczy o zaufaniu sprzedającego zarówno do firmy, jak i kupującego.

Czy zechciałbyś poczekać, aż poszukam zewnętrznego finansowania?

Musisz pokazać im pieniądze

Sprzedawca będzie chciał wiedzieć, w jaki sposób planujesz zapłacić za firmę, co prawdopodobnie nastąpi za pomocą kredytu bankowego i wystarczającej wpłaty zaliczki z zasobów osobistych. Będą jednak również szukać pasji do biznesu i szczerego zainteresowania nim.

Ważne jest, aby przedstawić dowód swojej zdolności do zapłaty za firmę, gdy pytasz i składasz stanowczą ofertę sprzedaży firmy. Najbardziej oczywistą opcją jest kredyt bankowy, ale są też inne opcje.

W zależności od rodzaju biznesu, który chcesz sprzedać, a także osobistych okoliczności, zostanie określony najlepszy sposób działania.

Nie będziesz musiał poświęcać części zysków z firmy na rzecz inwestorów lub spłat pożyczek, jeśli możesz sobie pozwolić na kupno firmy bez zaciągania pożyczek lub inwestycji zewnętrznych.

Finansowanie przez dług

Pożyczki komercyjne to rodzaj finansowania dłużnego udzielanego przez towarzystwa budowlane lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Osoba lub firma pożycza pieniądze od pożyczkodawcy, a następnie spłaca je wraz z odsetkami w określonym czasie.

Znajdziesz różne stopy procentowe, warunki spłaty i inne warunki w zależności od pożyczkodawcy i tego, jak ryzykowna jest Twoja propozycja. Pożyczka może być zabezpieczona dowolnym majątkiem, zazwyczaj domem, na lepszych warunkach.

Prawdopodobnie możesz pożyczyć więcej z oszczędności osobistych, jeśli masz więcej pieniędzy do wniesienia.

Poświęć chwilę na postawienie się w sytuacji sprzedającego i zastanów się, co chciałby osiągnąć.

Możesz być otwarty na to, czego chcą, a oni mogą ci to ułatwić. Inni mogą trzymać swoje karty blisko klatki piersiowej.

Będziesz w stanie spotkać obie strony w połowie, jeśli wiesz, jakie są ich cele z negocjacji.

Zaufanie jest najważniejszym czynnikiem dla sprzedającego. Potwierdź swoją wiarygodność i szczerość w interesie firmy, nad którą sprzedawca ciężko pracował.

Jeśli jesteś szczery i szczery w kwestii tego, czego chcesz, szanse na oddanie przysługi wzrosną. Nie daj sprzedającemu wrażenia, że ​​próbujesz je wykorzystać.

Jakie są Twoje cele?

Przedstaw swoją gotowość negocjacyjną do stołu, abyś mógł omówić wszystkie opcje. Na samym początku zdecyduj o swoim idealnym wyniku.

Jeśli sprzedawca chce przekroczyć pewne „czerwone linie”, bądź gotów na kompromisy, ale też bądź stanowczy. Załóżmy na przykład, że firma jest w dużym stopniu uzależniona od właściciela, który odchodzi, i decydujesz się nalegać, aby właściciel pozostał na okres przejściowy.

Trudno jest znaleźć odpowiednią równowagę między nie ustępowaniem zbyt łatwo, a brakiem uporu w walce z kompromisem.

Proces zakupu firmy jest złożony i składa się z wielu etapów.

W procesie zakupu każda firma staje przed konkretnymi wyzwaniami. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z ogólnym procesem, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć.

W naszym przewodniku udostępniamy obszerny zasób, który zawiera wskazówki i informacje, jak poruszać się po trzech najważniejszych fazach zakupu firmy.

Pierwszym krokiem w procesie zakupu jest określenie budżetu

Kupno firmy zaczyna się od przygotowania. Ważne jest, aby wykonać kilka zadań, aby określić, czy masz zdolność prowadzenia firmy, czy istnieje rynek dla twojego przedsięwzięcia i czy można kupić odpowiedni biznes.

Aby firma odniosła sukces, musi spełniać potrzeby swojej grupy docelowej i zajmować starannie przemyślaną pozycję na swoim rynku.

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań w celu określenia rynku, klientów i ich potrzeb. Konieczne jest ustalenie, czy istnieje wystarczający popyt na produkt lub usługę, a następnie podejść do tego realistycznie.

Zastanów się nad porozmawianiem ze specjalistą ds. badań rynku na temat branży, którą chcesz kupić.

Przeglądając Twoje plany i porównując je z rynkiem, specjalista może pomóc Ci określić, czy firma, którą chcesz kupić, ma odbiorców.

Sformalizuj swoją ofertę

Wiele osób zaczyna odczuwać realność posiadania firmy, gdy składają formalną ofertę. Masz biznesplan, finansowanie i reprezentację. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to zostać właścicielem firmy.

Należy mieć świadomość, że cena wywoławcza dla firmy jest zazwyczaj negocjowana przed złożeniem oferty. Złożenie oferty niższej niż cena wywoławcza może nie zaszkodzić, nawet jeśli sprzedawca odrzuci Twoją początkową ofertę.

Przygotuj się, aby wyjaśnić, dlaczego uważasz, że Twoja oferta powinna zostać przyjęta, kiedy ją składasz. Jeśli to możliwe, podkreśl chęć szybkiego przejścia przez proces jako zachętę dla sprzedawcy.

Jeśli Twoje przewidywane liczby wskazują, że będziesz w stanie szybko odzyskać koszty, możesz również zaoferować więcej niż cena wywoławcza, aby dostać pracę.

Są chwile, kiedy możesz znaleźć się w wojnie licytacyjnej z innymi kupującymi i nie powinieneś dać się wciągnąć w podekscytowanie. Korzystając ponownie z obliczeń finansowych, określ maksymalną kwotę, jaką jesteś gotów zapłacić i trzymaj się jej.

Zazwyczaj zawierasz ze sprzedawcą umowę zwaną „głównymi warunkami” po uzgodnieniu ceny, struktury i warunków transakcji. Stanowi porozumienie między stronami dotyczące ceny, podstawowych warunków oraz podstawowych zasad rządzących transakcją.

MarlboroughBarn.com